תלת-ממד: הטרנד הבא בעולם ההדפסה

כשאנו שומעים את צמד המילים "תלת ממד", האסוציאציה הראשונה שקופצת לרובנו לראש היא של סרטי קולנוע. אבל מזה כמה שנים טובות, שהביטוי הזה שמור לא רק לעולם הקולנוע והטלוויזיה, אלא גם לעולם הדפוס וההדפסה.

אומנם כאן אנו כבר חורגים מעולם הדפוס המסורתי, ונוגעים ישירות בעולם הייצור התעשייתי, אבל לא בכדי קוראים לו "הדפסה תלת ממדית". המכונות המשמשות אותו דומות יותר למדפסות, מאשר למיכון התעשייתי הכבד שרובנו מדמיין.

פס ייצור שלם בכף ידכם

כדי להבין במה מדובר, נקפוץ רגע לעולם עיבוד המתכת. כדי לייצר מוצרי מתכת, משתמשים בדרך כלל במכונות כבדות הנקראות מחרטות, CNC ועוד. התהליך מחייב אותנו לקחת גוש מתכת קיים, ולגרד ממנו שכבות של חומר בזהירות ובדייקנות, עד לקבלת המוצר המוגמר. כמובן שהכול נעשה באמצעות מחשב, עם רמה גבוהה של דיוק וגימור.

תהליך דומה פועל גם במדפסת ה-3D. בניגוד לשם "מדפסת", כאן לא מדובר במכונה שיורה צבע על גבי נייר, אלא במכונה שפועלת בדומה למחרטת מתכת: מניחים בתוכה גוש חומר, מקלידים את תוכנית העבודה הרצויה, והמדפסת מקלפת שכבות חומר עד ליצירת המוצר הרצוי. לחילופין, מדפסות 3D אחרות פשוט מזריקות חומר בשכבות רבות, עד ליצירת המוצר.

צפו בווידיאו: ייצור קערית פלסטיק במדפסת 3D

נשמע כמו מדע בדיוני?

אז זהו, שממש לא. מדפסות תלת ממד פועלות היום במרץ, ומייצרות מגוון מסחרר של מוצרים (ממפעל הייצור ועד לרמת המדפסת הביתית): מוצרי פלסטיק לסוגיהם, מוצרי טקסטיל ואופנה, איברים פרוסתטיים לבני-אדם, רהיטים ואפילו אקדחים ורובים.

שיא חדש, שנחשף לאחרונה, הוא מדפסת ידנית קטנה, דמויית-עט, המסוגלת "לצייר" עצמים תלת-ממדיים באוויר, ללא נייר (צפו בווידיאו). אפילו כרטיסי הביקור המסורתיים כבר עברו אבולוציה, והיום ניתן להדפיס כרטיסים תלת-ממדיים דמויי-קובייה. זוהי קפיצת דרך נוספת אחרי השימוש בקוד QR ובשבב NFC, אותם ניתן לשלב גם בכרטיסי הקובייה החדשים.

תעשיית ה-3D Printing

רעיון ההדפסה התלת ממדית החל לצמוח עוד בשנות ה-80, עת הוקמה חברת 3D Systems, שהייתה מהראשונות שעסקו בתחום. כיום מדובר בתעשייה בשווי של כמה מיליארדי דולרים בחו"ל, עם קצב צמיחה של כ-30% (נכון ל-2011, והמספרים הללו צפויים לעלות בשנים הבאות). אומנם כבר מתפתחים חששות שמא תעשיית התלת ממד הופכת לבועה, אך בינתיים מצבה יציב בהחלט.

מה זה אומר בעתיד הקרוב והרחוק

האפשרויות כמעט אינסופיות – מהדפסה מיידית של מוצרי צריכה בסיסיים, ועד לייצור במקום של מוצרי מזון כאלה ואחרים, איברים חלופיים (בעתיד הרחוק) ועוד. ייתכן שבאופן בלתי נמנע, גם תעשיות הביוטכנולוגיה והננוטכנולוגיה ישתלבו בסופו של דבר בהדפסה התלת ממדית; שהרי מדובר במניפולציה של חומר ברמה המולקולרית, ואין טוב מכך לייצור ברמות דיוק גבוהות.

מי יודע, אולי בפעם הבאה שתרצו לאכול משהו – תוכלו להזמין אותו ישר מהמדפסת.

—————–

המאמר באדיבות בית דפוס "שיא קופי", המציע עיצוב כרטיסי ביקור באתר iCopy, חשבוניות וקבלות וכן הזמנות לאירועים.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 8.5/10 (6 votes cast)
תלת-ממד: הטרנד הבא בעולם ההדפסה, 8.5 out of 10 based on 6 ratings
מידע מקצועי
Comments are closed.
    קידום אתרים בגוגל שיווק באינטרנט